AEG: 11. APRILL
KOHT: BIOMEEDIKUM, RAVILA 19
ÕPPEJÕUD: ELE PRANS, MARILIN IVASK
Üheksanda õppepäev teemaks oli anestesioloogia ehk erakorraline meditsiin, kus ma kahjuks puudusin. Kümnenda õppepäeva teemaks oli meditsiinigeneetika, mis toimus 11. aprillil. Meid õpetasid Ele Prans ja Marilin Ivask.
Õppepäev algas lühikese loenguga klassis, kus meile näidati lühikest videot, mis rääkis polümeraasi ahelreaktsioonist ehk PCR-st. PCR on meetod DNA või RNA järjestuse amplifikatsiooniks ehk kordistamiseks. PCR-meetod võimaldab väga väikesest DNA lõigust lua miljoneid koopiaid.
PCR koosneb kolmest etapist:
- DNA ahelate denatureerimine- DNA denatureerimiseks kuumutatakse DNA-d 90–95 °C juures, mille käigus DNA biheeliks laguneb kaheks üksikahelaks.
- Praimerite seondumine DNA ahelatega- praimerite seondumine toimub 50–70 °C juures.
- DNA süntees- protseduur toimub 72 °C juures.
Peale loengut asusime praktilise osa juurde, milleks oli hiirte DNA lõikude ehk geenide uurimine. Õpilased jagati nelja rühma. Iga rühma ülesandeks oli segada kokku lahus. Lahuse valmistamiseks segati kokku segu pulbrist ja vedelikust, seejärel kuumutati valminud segu mikrolaineahjus. Kuumutamisel muutus lahus geeliks. Kui kõik rühmad olid geelid valmis saanud, valati need ühte suurde nõusse kokku. Seejärel kandis iga rühm automaatpipetiga geeli sisse proovid,mida pärast siis aparaadi abil analüüsiti. Automaatpipett on gradueeritud ehk ühikutega varustatud instrument, mida kasutatakse kindla ruumalaga vedeliku mõõtmiseks ja viimiseks uuritavasse lahusesse. Analüüside tulemusi sai näha arvutiekraanilt.
Kokkuvõtteks arvan, et see õppepäev polnud põnev, sest toimus peamiselt praktiliselt ja iga õpilane sai väga vähe midagi teha. Õppepäeva loengu osa oleks pidanud olema pikem ja põhjalikum, sest raske oli saada aru, mida tegema peab ja, miks just nii tegema peab. Lisaks oli keerulinemõista töö tulemusi ja õppejõudude sõnavara, kuna paljusid mõisteid ei seletatud lahti.