AEG: 29. NOVEMBER
KOHT: SÜDAMEKLIINIKUS
ÕPPEJÕUD: KRISTINA LOTAMÕIS
Neljanda õppepäeva teemaks oli kardioloogia, mis toimus teisipäeval, 29. novembril. Kardioloogia on südame ja veresoonkonna ehitust ja talitlust käsitlev meditsiini haru. Meid õpetas õppejõud Kristina Lotamõis, kes on Tartu Tamme Gümnaasiumi endine õpilane. Algul oli meil sissejuhatav loeng ja hiljem ringkäik.
Õppepäev algas loenguga. Dr. Lotamõis tegi sissejuhatuse. Seletas, kust tuleb mõiste kardioloogia (καρδιά- süda ja λόγια – õpetus) ja, et kardioloogia haldab nii füüsikat (südame funktsioon), keemiat (ravimid), psühholoogiat (patsiendiga suhtlemine) kui ka teadust. Dr Lotamõis tõi välja ka kardioloogias kõige tihedamini kasutatavad lühendid (mida arstid kasutavad igapäevaselt ning mis kuluvad ka pähe): CV (kardiovaskuloon), RR (vererõhuväärtus), ÄKS (äge koronaarsündroom). Räägiti ka milliseid töid saab teha peale kardioloogi hariduse omandamist. Näiteks saab töötada ambulatoorses vastuvõtus, osakonnas (palatis, intensiivis, diagnostika ja invasiivkardioloogia erialal) ning teha ka teadustööd. Dr. Kristina tõi välja ka paar haigust, mis südamega võib juhtuda ja haiguste uurimiseks kasutatavate vahenditega. Hüpertensioon ehk arteriaalne hüpertensioon on püsivalt normaalsest kõrgem arteriaalne vererõhk. Südamehaiguse kindlaksmääramiseks kasutatakse EKG-d, SKG-d ja ultraheli. Sain kinnistada oma teadmisi vereringest, mida olen koolis mitmeid kordi õppinud. Meile räägiti ka kahe patsiendi haigusloost.
Järgmisena tegi doktor meile väikse ringkäigu. Läksime kardioloogia intensiivravi oskakonda, kus nägime neid samu patsiente, kellest meile eelnevalt räägiti. Ühe patsiendi käest sai küsida ka küsimusi. Näidati paari aparaati, sh ühte isemasseerivat aparaati südame jaoks ja inimese küljes olevat "külmkappi", mis on ühendatud patsiendiga, et hoida tema keha temperatuuri teatud kraadidel. Meid viidi ka ühte protseduuriruumi, kus saime jälgida stentimise protseduuri. Stentimiseks nimetatakse ballooni peal veresoonde viidavat võrku. Laienenud balloon lükkab lahti metallvõrgu, mis jääb ahenenud veresoone piirkonda toestama. Patsiendil paigaldati läbi kubemeveeni võrgust toruke, mis tagaks parema vere läbikäigu veresoones. Meie olime klaasi taga, seal saime vaadata ekraanidel toimuvat.
Õppepäev viidi huvitavalt läbi ja oli hariv, sellepärast läks aeg kiiremini ja mulle meeldis. Eriti meeldis mulle protseduuri pealt näha. Praktiline osa on alati huvitavam kui loeng. Kuna olen varasemalt bioloogia tundides olnud usin õppija, siis paljud mõisted olid mulle tuttavad ja sain loengust suuresti aru.
![]() |
Kardioloogia ja süda foto: http://healthinsuranceus.info/?p=148 |
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar