AEG: 25. APRILL
KOHT: TARTU ÜLIKOOLI KLIINIKUM
ÕPPEJÕUD: DR MARTIN REIM
Üheteistkümnenda õppepäeva teemaks oli radioloogia, mis toimus 25. aprillil. Meid õpetas Martin Reim. Radioloogia on teadusharu, mis tegeleb ja uurib ioniseeriva kiirguse kasutamist paljudes teadusvaldkondadest.
Õppepäev algas loenguga. Alustuseks tutvustas dr. Reim meile radioloogia ajaloost ja erialast üldiselt. Nägime pilte esimestest röntgenitest ja ultraheliuuringute masinatest. Röntgenkiirguse avastas Wilhelm Conrad Röntgen, kelle järgi ongi röntgen oma nime saanud. Radioloogia jaguneb diagnostiliseks ja interventsionaalseks radioloogiaks. Diagnostilises radioloogias kasutatakse näiteks röntgenit, kompuutertomograafiat, ultraheli ja magnetresonantstomograadiat. Interventsionaalses radiloogias tegeletakse aga angiograadia, biopsia ja nukleaarmeditsiiniga. Õppejõud tutvustas igat valdkonda ja uurimisviisi põhjalikult. Peale seda tegi ta ühele vabatahtlikule ultraheliuuringu kaelale. Sealt nägime unearterit ja kilpnääret.
Mulle meeldis kõige rohkem, et saime mängida kahoot.it'is ja panna oma teadmised proovile. Mängu võitjale tehti ultraheliuuring. Dr. Reimi õpetamisviis motiveeris rohkem õppepäeval kaasa mõtlema, sest õppejõud lasi meil ise rääkida, mida me röntgenpildil, ultrahelipildil ja mammograafiauuringul tehtud pildil näeme. Lisaks õppejõud tutvustas loengus erinevaid instrumente, mida radioloogias kasutatakse. Kõige paremini jäi meelde biopsia nõel, sest see näeb vahva välja. Biopsia nõela abil võetakse haigelt koeproov mikroskoopiliseks uurimiseks haiguse väljaselgitamise eesmärgil.
![]() |
Biopsia nõel |
Jäin õppepäevaga väga rahule. Loengu osa oli pikk ja sain selge pildi tutvustatavast erialast. Loeng tuli kasuks, kui meile näidati erinevaid radioloogiauuringutel kasutatavaid masinaid.
Varasemalt pole kokku puutunud radioloogiaga.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar